Cum se împarte bugetul casei: 40% structură, 20% instalații, 30% finisaje
Bugetul construcției unei case se împarte în 4 categorii majore: structura (40%), instalațiile (20%), finisajele (30%) și neprevăzutele (10%). Ghid detaliat cu sume reale pentru fiecare.
Bugetul construcției unei case se împarte în patru categorii majore: structura (40%), instalațiile (20%), finisajele (30%) și neprevăzute + autorizări (10%). Această distribuție este valabilă pentru case standard de 80-200 mp, cu finisaje de nivel mediu, în zona București-Ilfov.
Înțelegerea acestei structuri te ajută să planifici corect, să prioritizezi cheltuielile și să identifici unde poți economisi fără riscuri.
Distribuția bugetului — vedere de ansamblu
| Categorie | Procent | Casă 80.000 EUR | Casă 100.000 EUR | Casă 150.000 EUR |
|---|---|---|---|---|
| Structură (la roșu) | 40% | 32.000 EUR | 40.000 EUR | 60.000 EUR |
| Instalații | 20% | 16.000 EUR | 20.000 EUR | 30.000 EUR |
| Finisaje | 30% | 24.000 EUR | 30.000 EUR | 45.000 EUR |
| Neprevăzute + autorizări | 10% | 8.000 EUR | 10.000 EUR | 15.000 EUR |
| TOTAL | 100% | 80.000 EUR | 100.000 EUR | 150.000 EUR |
Categoria 1: Structura — 40% din buget
Structura este fundația (la propriu și la figurat) întregii investiții. Este singura categorie unde nu poți face economii fără a pune în pericol siguranța locuinței.
Ce include structura:
| Element structural | Procent din structură | Cost orientativ (100 mp) |
|---|---|---|
| Fundația completă | 25-30% | 8.000-12.000 EUR |
| Stâlpi, grinzi, centuri | 20-25% | 6.400-10.000 EUR |
| Planșeu beton (dacă P+1) | 10-15% | 3.200-6.000 EUR |
| Zidărie exterioară | 15-18% | 4.800-7.200 EUR |
| Zidărie interioară | 5-8% | 1.600-3.200 EUR |
| Acoperiș complet | 20-25% | 6.400-10.000 EUR |
| TOTAL STRUCTURĂ | 100% | 30.400-48.400 EUR |
De ce 40% este minim, nu maxim
Structura casei trebuie să reziste la:
- Sarcini gravitaționale — greutatea proprie + mobilier + oameni
- Cutremure — conform P100-1, zona București are ag = 0,30g
- Vânt — presiune de referință conform CR 1-1-4
- Zăpadă — încărcare pe acoperiș conform CR 1-1-3
- Dilatări termice — variații de temperatură -20°C la +40°C
Un buget insuficient alocat structurii înseamnă compromisuri la beton, armătură sau materiale — compromisuri care pot avea consecințe catastrofale la un cutremur.
Categoria 2: Instalații — 20% din buget
Instalațiile sunt 'sistemul nervos" al casei. Sunt ascunse în pereți și pardoseli, dar de ele depinde confortul zilnic.
Defalcarea pe tipuri de instalații:
| Tip instalație | Procent din categorie | Cost orientativ (100 mp) | Include |
|---|---|---|---|
| Electrică | 25-30% | 4.000-6.000 EUR | Tablou, circuite, prize, întrerupătoare, iluminat de bază |
| Sanitară | 25-30% | 4.000-6.000 EUR | Conducte apă rece/caldă, canalizare, obiecte sanitare |
| Termică | 30-35% | 5.000-7.000 EUR | Centrală termică, calorifere SAU pardoseală, conducte |
| Gaz | 8-12% | 1.500-2.500 EUR | Instalație interioară gaz, detector |
| TOTAL INSTALAȚII | 100% | 14.500-21.500 EUR |
Instalații economice vs. premium
Diferența de buget la instalații vine în principal din:
- Încălzire în pardoseală vs. calorifere clasice: +2.000-4.000 EUR
- Centrală în condensare vs. convențională: +500-1.000 EUR
- Smart home (automatizare iluminat, termostate WiFi): +1.000-3.000 EUR
- Panouri fotovoltaice: +4.000-8.000 EUR (se amortizează în 5-7 ani)
Categoria 3: Finisaje — 30% din buget
Finisajele sunt categoria cu cea mai mare variabilitate. Poți cheltui 15.000 EUR sau 60.000 EUR pe finisajele aceleiași case — diferența este în calitatea materialelor, nu în suprafață.
Defalcarea finisajelor:
| Categorie finisaj | Economic (EUR) | Standard (EUR) | Premium (EUR) |
|---|---|---|---|
| Izolație termică exterioară | 3.000 | 4.500 | 6.500 |
| Tencuieli interioare | 2.000 | 3.000 | 4.500 |
| Tâmplărie PVC/aluminiu | 2.500 | 4.000 | 7.000 |
| Pardoseli (gresie + parchet) | 2.000 | 4.000 | 8.000 |
| Faianță (băi + bucătărie) | 1.000 | 2.500 | 5.000 |
| Uși interioare | 800 | 1.500 | 3.500 |
| Zugrăveli | 600 | 1.000 | 2.000 |
| Scări interioare (P+1) | 1.000 | 2.000 | 4.000 |
| Diverse (praguri, plinte, balustrade) | 600 | 1.000 | 2.500 |
| TOTAL FINISAJE | 13.500 | 23.500 | 43.000 |
Unde economisești inteligent la finisaje
- Parchet laminat în loc de masiv — 15-25 EUR/mp vs 40-80 EUR/mp, aspect similar
- Gresie porțelanată în loc de piatră naturală — 20-40 EUR/mp vs 60-150 EUR/mp
- Faianță format mare — mai puține rosturi, aspect mai curat, manoperă mai mică
- Lavabil lavabil premium în loc de tapet — 3-5 EUR/mp vs 15-40 EUR/mp
Categoria 4: Neprevăzute + autorizări — 10% din buget
Fondul de rezervă este obligatoriu, nu opțional. Include:
| Element | Cost estimat (EUR) |
|---|---|
| Proiect tehnic + verificare | 2.000-5.000 |
| Certificat urbanism + autorizație | 500-1.500 |
| Studiu geotehnic | 300-600 |
| Diriginte de șantier | 1.000-2.500 |
| Branșamente utilități | 2.000-5.000 |
| Fond neprevăzute (5%) | 3.000-7.500 |
| Total | 8.800-22.100 |
Greșeli frecvente în alocarea bugetului
- Greșeala #1: Economii la structură pentru finisaje mai scumpe — inversarea priorităților. Finisajele le schimbi în 10 ani, structura rămâne 50+ ani
- Greșeala #2: Fără fond de rezervă — construcția se oprește la primul imprevizibil
- Greșeala #3: Subestimarea instalațiilor — conducte subdimensionate, circuite electrice insuficiente
- Greșeala #4: Uitarea autorizărilor — proiect, avize, diriginte — costă 4.000-8.000 EUR pe care mulți nu le bugetează
- Greșeala #5: Finisaje premium pe structură economică — parchet de 80 EUR/mp pe o casă cu fundație subdimensionată
Strategia optimă de alocare
Recomandarea echipei Nordisk Construct pentru alocarea inteligentă a bugetului:
- Stabilește bugetul total — fii realist, include absolut tot
- Alocă 40% structurii — nu negocia aici
- Alocă 20% instalațiilor — alege sistemul termic corect de la început
- Din 30% finisaje, alege nivelul care se potrivește — economic, standard sau premium
- Păstrează 10% ca rezervă — dacă nu o folosești, felicitări, ai un bonus la amenajare
Nordisk Construct — structura corectă, bugetul respectat
Nordisk Construct SRL construiește case la roșu cu buget predictibil. Oferta noastră detaliată pe etape îți permite să planifici exact cât cheltui și când. Cu peste 10 ani de experiență, am optimizat procesul pentru a oferi maximum de valoare structurală la fiecare leu investit.
Solicită o ofertă și vom defalca bugetul împreună, transparent, pe fiecare categorie de cost.
Întrebări frecvente
Cât din bugetul casei merge pe structură?
Ce procent din buget se alocă instalațiilor?
Cât costă finisajele unei case?
De ce trebuie fond de rezervă 10%?
Pot reduce procentul alocat structurii?
Unde pot economisi cel mai mult?
Ai nevoie de o ofertă?
Consultanță gratuită, fără obligații. Echipa Nordisk Grup este gata să preia proiectul tău.
